Simona Halep vs. Serena Williams – cine a castigat?

Cine a castigat meciul dintre Serena Williams si Simona Halep? Nu e roman sa nu stie raspunsul la aceasta intrebare sau chiar scorul final.

Rezultatul: 6-0, 6-2 dupa doar 2 seturi jucate intr-un interval de 65 de minute.

Simona Halep s-a calificat in semifinalele Turneului Campioanelor dupa o confruntare cu campioana mondiala Serena Williams. Aflate la a 4-a intalnire directa, cele doua sportive au jucat intens, oferind un spectacol de zile mari tuturor privitorilor. Desi se spune ca a treia oara-i cu noroc, pentru Simona al patrulea joc a facut furori in lumea tenisului.

Simona-Halep

Setul secund a reprezentat o amenintare pentru Halep insa a reusit sa faca fata cu brio pericolului. Desi Williams a castigat primul game din meci in momentul in care Halep conducea cu 2-0, aceasta din urma a reusit sa recupereze si in setul secund a terminat cu 6-2.

Cu aceasta victorie Halep conduce in grupa rosie. Tot aici, in ultima runda, aceasta se va duela cu Ana Ivanovici, in timp ce Serena Williams va juca cu Eugenie Bouchard.

„Ma simt bine acum, nu sunt la 100% din capacitate, dar am venit sa ma bucur de turneu si sa ma pregatesc pentru fiecare meci in parte. Am avut doar cateva zile sa ma antrenez, dar imi propun sa castig fiecare meci. Simona este o jucatoare excelenta, are un an incredibil, este o grupa foarte grea,” a declarat Serena in cadrul unei conferinte de presa.

La momentul respectiv Simona a declarat: ” Voi juca normal impotriva Serenei, voi incerca sa ma bucur de meciul contra ei, pentru ca nu am jucat in acest an. Este cea mai buna jucatoare din lume, nu am nimic de pierdut si voi lupta pentru fiecare punct.”

Se pare ca dorinta de a castiga i-a adus noroc Simonei. Speram ca si pe viitor sa aiba acelasi succes! Azi mai mult ca niciodata suntem mandri ca suntem romani!

Sursa articol: ziuaveche.ro